Ankara Anlaşması Almanya ve birkaç diğer Avrupa Birliği ülkesinde yaşama, çalışma, iş kurma ve oturma gibi izinlerin sağlandığı bir anlaşma türüdür. 1963 yılında Türkiye ve Avrupa Birliği arasında imzalanmıştır. Bu anlaşma dahilinde başvuru yapan ve Almanya’ya yerleşen insanların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla birlikte, Almanya Ankara Anlaşması vizesi yoğun bir şekilde rağbet görmüştür. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda Almanya’da yaşamak ve Almanya’da çalışmak için başvuru yapabileceğiniz bu anlaşmadan bahsedeceğiz. Yazımızın devamını okuyarak Almanya’ya yerleşmek ve orada iş kurabilmek için başvuru yapabileceğiniz Ankara Anlaşması Almanya vizesi için gerekenler nelerdir ve Almanya Ankara Anlaşması vizesinin faydaları nelerdir gibi merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

                 

Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya Ankara Anlaşması vizesine başvurmak için tıpkı diğer vize türlerinde olduğu gibi birtakım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Almanya’da yaşamak ve kendi işinizi orada kurmak için yerine getirmeniz gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir;

 • 18 yaşından büyük olmak gerekir. Fakat 22 yaş ve üstü, başvurular için çok daha geçerli bir yaştır. 18 yaş yalnızca kanuni yaştır. Eğitim ve iş tecrübesi için 22 yaş ve üstü yaşlar çok daha olumlu sonuçlar getirir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devleti Pasaportuna sahip olmak gerekir.
 • MEB onaylı ustalık uzmanlık belgesi ya da Lise – Üniversite mezuniyet belgesine sahip olmak gerekir.
 • Başvurulacak meslek ya da meslekler ile ilgili son 2 – 3 yıl Sigortalı ya da Bağkurlu veya iş yeri sahibi olarak çalışıyor olmak gerekir. Eğer geçmişte 3 – 5 – 8 – 10 sene SGK’lı olup son 2 – 3 senedir SGK’sı olmayanlar, mantıklı cevap verdikleri sürece sorunsuz bir şekilde başvuru yapılabilir.
 • Kurulacak iş ile ilgili güçlü bir iş planı sunulması gerekir.
 • Kurulacak iş ile ilgili yeterli sermayeye sahip olmak gerekir.
 • Başvuracak adayın, kendisi ve beraberinde götürecekleri yakınlarının kira, fatura, beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir birikimi olması gerekmektedir.
 • Almanya’da daha önce yasal olmayan yollar ile bulunmamış olmak gerekir.
 • Daha önce yapılan başvurularda yalan beyanda bulunmamak ya da çok önemli bilgileri gizlememiş olmak gerekir.
 • Başvuracak kişinin sabıkasının bulunmaması gerekmektedir.

Ankara Anlaşması Almanya Vizesinin Olumlu Sebepleri

Ankara Anlaşması ile Almanya’da yaşamak ve Almanya’da çalışmak için birden fazla olumlu sebep vardır. Diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında en avantajlı ülke Almanya olarak bilinir. Bu sebepleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Almanya, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olarak biliniyor. İhracat oranı %40’ı aşıyor, bu da üretime ve insan haklarına verdiği önemleri gösteriyor.
 2. Almanya, yaşanması en sık tercih edilen ülkelerden biri olarak görülüyor.
 3. Almanya Ankara Anlaşması ile Ankara’ya yerleşmek, diğer Avrupa ülkelerinde de çalışma ve iş kurma imkanı sağlıyor.
 4. Almanya’nın pasaportu tam 161 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlıyor.
 5. Yaşam kalitesi, sosyal ve hukuki güvenlik açısından da dünyanın en yaşanılabilir ülkesi konumunda yer alıyor.
 6. Almanya oturum iznine sahip olan herkes sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyor.
 7. Ankara Anlaşması ile Almanya’da yaşamak isteyen kişiler, beraberinde götürdükleri yakınlarının da bütün bu imkanlardan faydalanmasını sağlıyor.
 8. Ankara Anlaşması Almanya vizesinde dil zorunluluğu bulunmuyor.
 9. Belirli bir süreyi aştıktan sonra Almanya vatandaşlığı için başvurulabiliyor. Bu durumda vatandaşlığı kabul olan kişilerin eşleri ve 16 yaş altındaki çocukları da isterlerse direkt Almanya vatandaşlığı alabiliyorlar.