Almanya iş arama vizesi, Almaya Federal Devleti’nin, yüksek öğrenim (lisans – yüksek lisans ve üstü) mezunu yetenekli ve istekli yabancı vatandaşların Almanya’da istihdam edebilmeleri için çeşitli imkanlar sağladığı bir çalışma vizesi türüdür. Almanya göç yasası başvurusu olarak da bilinen bu vize türü sayesinde Almanya’da 6 ay boyunca ikamet edilebilir, bu süre zarfında iş aranabilir ve 6 ay içerisinde iş bulunması halinde Almanya’dan çıkış yapmaya gerek olmaksızın direkt oturum ve çalışma izni alınabilir. Almanya iş arama vizesi Almanya Konsolosluklarına yapılması gereken bir bize başvuru türüdür. Bu vize türü kapsamında Ulusal vize kategorisindedir ve başvurusu onaylanan kişilere oturum hakkı verilir. Almanya işçi ve iş bulma vizesi ile Almanya’da bulunacak olan kişinin bu 6 aylık süreçte asıl amacının iş aramak olması gerektiği için, gelir getiren başka herhangi bir işte çalışıyor olması yasaktır. Bununla beraber Almanya iş arama vizesi ile Almanya’da bulunacak olan kişi, faaliyetlerini aksatmayacak bir şekilde dil okullarına gidebilir.

                                     

Almanya Göç Yasası Hangi Meslekler İçin Geçerlidir?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, Almanya iş arama vizesi bilgi ve hazırlık gerektiren bir süreçtir. Her üniversite ya da yüksek lisans mezunu kişilerin başvurması mümkün değildir. Ayrıca başvuru dosyasında iş arama motivasyonunun inandırıcılığı, 6 aylık süreç sonunda iş bulunmaması halinde ülkeden çıkış yapılacak olduğunun garanti edilmesi gibi bilgi ve deneyim gerektiren bir başvuru türüdür. Bu başvuru kapsamında Almanya’ya gidip 6 ay boyunca iş arayan kişi, 6 ayın sonunda bir iş bulamadıysa ülkesine geri döneceğini yazılı olarak beyan etmek ve onaylamak mecburiyetindedir. Bu süreç boyunca Vize Merkezi’nin deneyimli ve işini gerçekten ciddiye alan müşteri temsilcileri ile iletişime geçmeniz ve süreci onunla paylaşmanız, Almanya iş arama vizesi 2021 başvurunuz için fazlasıyla olumlu sonuçlar getirecektir. Almanya iş arama vizesi başvurunuzun eksiksiz ve hatasız yapılması gerekmektedir. Hatalı ve eksik bilgi paylaşımı olan vize başvuruları, sizin için nakit ve vakit kaybı olacaktır. Bu sebeple Almanya iş arama vizesi şartlarını iyi bilmeniz ve gereken hazırlıkları eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları

Almanya işçi vizesine başvuruda bulunmak için birtakım şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir;

  • 2 adet başvuru formu
  • Geçerli bir pasaport
  • 2 adet son 6 ayda çekilmiş biometrik fotoğraf
  • Mesleki gelişiminizi açıklayan özgeçmiş (Almanca veya İngilizce)
  • Varsa sertifikalarınız
  • Diplomanız ve Almanya’da tanınırlığını ispatlayan Anabin H+ değerlendirme belgesi
  • İş arama planınızla ilgili motivasyon yazınız
  • İş arama amaçlı yaptığınız hazırlıkları gösteren belgeler, iş başvuru kanıtları vs.
  • Almanya iş vizesi ile Almanya’da bulunduğunuz süre boyunca geçiminizi ispatlayan belgeler, banka hesapları vs.
  • Almanya iş bulma vizesi ile Almanya’da kaldığınız süre boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortası.

Siz de bu şartları yerine getirebiliyorsanız, Almanya iş arama vizesine başvuru yapabilirsiniz. Eğer Almanya’da ikamet edebilecek bir eviniz ya da yakınınız varsa, başvuru sırasında belirtmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bunun dışında kalacağınız süre boyunca Almanya’da geçiminizi sağlayabileceğiniz bir birikim göstermeniz de yapacağınız başvuru için oldukça olumlu bir katkı sağlar. Eğer 6 ay içerisinde bir iş bulup çalışmaya başladıysanız, 6 ayın sonunda çalışma ve oturma izni alabilirsiniz. Fakat 6 aylık Almanya iş arama vizesi sürecinizde bir iş bulamadıysanız, 6 ayın sonunda ülkeden ayrılmak mecburiyetinde kalırsınız.