Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye yerleşen vatandaşların, 3 yıllık çalışma ve oturum izinleri bulunur. Bu anlaşma kapsamında alınan 3 senelik vizenin bitimine 28 gün kala, vizeyi uzatma başvurusu yapabilmek için yasal süreçler başlatılır. Genellikle başvurulan vize 3 yıllık uzatma ile sonuçlansa da bazı durumlarda sonuç 1 sene uzatmayla da sonuçlanabilir. Bu durumda vize başvurusu 1 sene ile sonuçlanan kişiler, yine vizenin bitimine 28 gün kala uzatma vizesi için başvuru yapabilirler. Tabii ki İngiltere Ankara Anlaşması 3 yıllık uzatma vizesine başvurmak ve olumlu sonuç almak için yerine getirilmesi gereken birkaç unsur bulunur. Peki Ankara anlaşması uzatma vizesi için gerekenler nelerdir? İngiltere uzatma vizesine nasıl başvurulur? Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Ankara Anlaşması uzatma vizesi ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve aklınızdaki soru işaretlerinden kurtulmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

             

İngiltere Ankara Anlaşması 3 yıllık Uzatma Vizesine Başvurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de bulunan ve iş sahibi olan kişilerin hem finansal beklentileri karşılaması hem de işin planladığı gibi yürüdüğünü kanıtlaması gerekir.
  • İlk başvuru yapılırken sunulan iş planında belirlenmiş olan servislerin dışına çıkmadan ticari faaliyetlerinin sürdürülüyor olması gerekir. (Fakat bu sınırlar sektörün içinde olmak kaydıyla esnektir. Yan alanlarda ya da yeni iş modellerinde aynı sektörde faaliyet gösterilmesinin yolu açıktır.)
  • Eğer başvuru yapan kişi iş eklemeyi ya da iş değiştirmeyi düşünüyorsa, bununla ilgili bilgilendirme yapması gerekmektedir.
  • Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de çalışan kişinin işin işini hakkıyla yapıyor olması gerekir.
  • Yine bu kişinin, işinden elde ettiği kişisel gelirin kendisinin ve beraberinde getirmiş olduğu aile bireylerinin tüm yaşam masraflarını karşılayacak miktarda olması gerekmektedir.
  • Göçmenlik kanunları açısından suç teşkil eden kayıtların olmaması gerekmektedir.

Ankara Anlaşması Uzatma Vizesi Başvurularında Nelere Dikkat Ediliyor?

Finansal hedefler, kişinin hem kişisel giderlerini hem de iş giderlerini karşılayabilecek gelirin sağlanmasına denir. Eğer kişi Ankara Anlaşması kapsamında eşini, çocuklarını ya da aile bireylerini de beraberinde getirdiyse, aynı şekilde onların da kişisel masraflarını karşılayabilmelidir. Kişisel masrafların dışında sosyal giderler için de bir bütçe kalması şarttır. Kişilerin yaşam standartlarına göre kazanması gereken bu rakam değişiklikler gösterebilir, bu nedenle 3 yıllık uzatma vizesi başvurularında sahip olunması gereken belirli bir tutar yoktur. Ankara Anlaşması uzatma vizesi kapsamında kazanılması gereken yıllık tutar hesaplanırken, en belirleyici etkenler ev kirası ve beraberinde getirdiği aile bireyleri sayısıdır. Bu sebeple başvuran kişilere, sürecin başındayken kendi finansal hedeflerini belirlemeleri ve yaşam masraflarını da bu doğrultuda düzenlemesi önerilir.

İngiltere uzatma vizesi başvurularında olumlu sonuç almak için bir diğer önemli kriter ise işini hakiki olarak yürüttüğünü kanıtlamaktır. İş planında sunulan ve onaylanan işin hakiki olması, bütün vize sürecinde dikkatli olarak adım adım yerine getirilmesi ve gerekliliklerin iş planında sunulan zamanda tamamlanması gerekmektedir. Müşteri sayısından elde edilen kazancın dağılımına, reklam faaliyetlerinden şirket için gereken sigorta alımlarının yaptırılmasına kadar her konuya dikkat edilmeli ve titizlikle raporlanmalıdır. Bu hususta mutlaka bir muhasebeci ile çalışılmalı, İngiltere Ankara Anlaşması 3 yıllık uzatma vizesi için sunulacak bütün rapor ve belgelerin kanıtlı olması gerekmektedir.

3 Yıllık Uzatma Vizesini Aldıktan Sonra Ne Olur?

3 yıllık uzatma vizesini aldıktan sonra, Ankara Anlaşması vizesi 3 yıl ve uzatma vizesinin 2.yılı olmak üzere toplam 5 sene boyunca İngiltere’de çalışılmış olunduğu takdirde süresiz oturum izni alınabilir. Ayrıca uzatma izni alan vatandaşlar serbest işçi olarak çalışmaya da hak kazanır. İngiltere’de toplam 6 sene oturum ve çalışma izni ile kaldıktan sonra İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapılabilir.